Jak łagodzić objawy łuszczycy?
Około 2% Polaków zmaga się z łuszczycą. Jest to choroba skóry będąca wynikiem niewłaściwego działania systemu odpornościowego. Jej przebieg jest trudny i męczący dla chorego, a całkowite jej wyleczenie – jak dotąd niemożliwe. Istnieją jednak zabiegi i środki, z pomocą których załagodzisz związane z nią objawy.
Jak radzić sobie z łuszczycą? Poznaj nasze sposoby na załagodzenie objawów tej choroby
U zdrowych ludzi naskórek, czyli warstwa rogowa skóry, ulega regularnemu i całkowicie naturalnemu procesowi złuszczania. Następnie zostaje on zastąpiony nowym naskórkiem produkowanym przez warstwę podstawną. W przypadku osób cierpiących na łuszczycę rogowacenie naskórka przebiega w sposób zbyt szybki i nadmierny – w efekcie zaś zrogowaceniu ulegają niedojrzałe komórki, co skutkuje rozrostem naskórka i tworzeniem się stanów zapalnych.
Jednym z podstawowych sposobów na załagodzenie tych objawów jest przemyślana i dokładna pielęgnacja skóry. Jest zatem kwestią pierwszorzędną dobór właściwych kosmetyków (koniecznie pod okiem lekarza dermatologa) oraz ich regularne stosowanie. Do łagodzenia objawów łuszczycy stosuje się m.in. maści złuszczające (keratolityczne) lub takie z zawartością kortykosteroidów o właściwościach przeciwzapalnych. W zależności od potrzeb lekarz może również zalecić stosowanie środków z zawartością cygnoliny.
Kolejnym istotnym aspektem łagodzenia objawów tej choroby jest dbanie o zdrowie. Ponieważ łuszczyca ma podstawy w nieprawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego, jej objawy mogą nasilać się przy różnego rodzaju stanach zapalnych. Nawet zwykłe przeziębienie czy choroba zatok mogą więc doprowadzić do pogłębienia zmian skórnych osoby cierpiącej na łuszczycę. Oprócz standardowej ochrony oraz kuracji w przypadku zachorowania, lekarz może także zalecić stosowanie leków wpływających bezpośrednio na objawy łuszczycy. Należą do nich m.in. lekarstwa immunosupresyjne czy niektóre rodzaje antybiotyków.
Osoba zmagająca się z łuszczycą powinna również zadbać o prawidłową dietę. Koniecznością jest rezygnacja z tłuszczów zwierzęcych na rzecz tych roślinnych, w których składzie można znaleźć m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę D. Należy również zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów. Produkty, które warto wyeliminować z codziennej diety, to m.in.: czekolada, ostro przyprawione dania, wysokoprzetworzona żywność, mięso wieprzowe i wędliny.