Jakie zmiany skórne powinny nas zaniepokoić?
Celem profilaktyki raka skóry i czerniaka niezwykle ważne jest obserwowanie znamion na swoim ciele i profilaktyczne badanie ich, danie ocenie specjaliście, zajmującego się diagnozą i leczeniem chorób skórnych. Jaki rodzaje przebarwień i zmian skórnych powinny zwiększyć naszą czujność?
Rodzaje zmian skórnych
Istnieje wiele rodzajów zmian skórnych na ciele. Jedne z nich będą barwnikowe inne nowotworowe. Pozornie wszystko nazywamy pieprzykiem, warto obserwować każdy z nich, a każda zmiana w ich wyglądzie powinna być skonsultowana ze specjalistą. Koniecznie wymagają jej zmiany skórne, które zwiększyły się, zmieniły kształt, bądź powodują ból przy dotyku.
Zmiany barwnikowe charakteryzują się symetrycznym kształtem, lekko płaskim lub nieco uniesioną plamką o jednolitym kolorze i regularnych rysach. Warto pamiętać, że powyżej 35 roku życia ilość znamion nie powinna się ani zwiększać, ani zmieniać kształtu. Każda nowa, czy też, jak wspomnieliśmy wyżej, powiększająca się zmiana powinna być poddana obserwacji dermatologicznej, celem wyeliminowania nowotworu skóry. Zmiany nowotworowe nie tylko dotyczą osób starszych. Ze względu na dużą ekspozycję na słońce, nadmierne korzystanie z solariów coraz częściej na czerniaka chorują młode osoby, nierzadko 20-30-letnie.
Które zmiany skórne mogą mieć charakter nowotworowy?
Do zmian skórnych, występujących na skórze, którym warto szczególnie uważnie się przyglądać, zalicza się poza klasycznymi znamionami barwnikowymi m.in. włókniaki miękkie, naczyniaki rubinowe, naczyniaki gwiaździste, kaszaki, tłuszczaki, włókniaki twarde.
W przypadku czerniaka podobnie jak w reszcie nowotworów, czy też ogólnie każdego rodzaju schorzeń, ważna jest szybka trafna diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia. Biorąc pod uwagę najczęstszą lokalizację, czerniak występuje zwykle w przypadku mężczyzn na plecach u kobiet na ramionach i kolanach. Przeważnie jest to zmiana asymetryczna, o nieregularnych, poszarpanych brzegach, niejednolitym kolorze, zwykle o wielkim rozmiarze powyżej pół centymetra i dynamicznym rozroście – pacjenci zwykle zauważają, że w tempie od miesiąca do trzech miesięcy „pieprzyk” dynamicznie się zmienia. Pieprzyki zazwyczaj nie zmieniają koloru, kształtu i wielkości.